W ramach przygotowań do wspólnych obchodów Dnia Świętego Patryka odbyły się lekcje z zakresu kultury Irlandii, kraju który słynie z bardzo ciekawego święta. Odbyły się lekcje w klasach: 1,2,3,4,5 i 6. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o Świętym Patryku, zadawali mnóstwo pytań. Zapoznawali się z tematem oglądając filmy i prezentacje multimedialne. Doskonałym narzędziem okazały się również interaktywne quizy oraz karty pracy dostosowane do wieku uczniów. Zebrane informacje umieściliśmy na szkolnej gazetce i nie obyło się też bez udekorowania sali lekcyjnej klasy IV. 
Dzień świętego Patryka to narodowe święto Irlandii. Jego celebracja już dawno wykroczyła poza granice wyspy. Obecnie świętuje się je prawie na całym świecie, także w Polsce. 17 marca, w rocznicę śmierci świętego Patryka, cały świat stawia na kolor zielony. Wszyscy w naszej szkole również zadbali o zielone części garderoby tego dnia.
Na zielonej wyspie to święto narodowe, wolne od pracy. Święto św. Patryka to w Irlandii czas różnorodnych wydarzeń kulturalnych, a także szczególnej celebracji.
Święty Patryk był Brytyjczykiem, który w wieku 16 lat został porwany i przez irlandzkich korsarzy przewieziony na zieloną wyspę. Jako niewolnik pracował przy wypasie owiec. Legenda podaje, że już wtedy został natchniony przez Boga. Uważa się, że z boską pomocą udało mu się uciec z wyspy do Francji. Miał wtedy 20 lat. Po ucieczce rozpoczął studia teologiczne. Bóg jednak nakazał mu wrócić do Irlandii. Znakiem tego życzenia miał być rozpaczliwy głos słyszany przez świętego. Patryk poddał się woli Boga i powrócił na wyspę, gdzie przez 40 lat prowadził działania misyjne.
Już jako biskup nawrócił wielu Irlandczyków, a w dniu jego śmierci pozostawił wyspę schrystianizowaną. Święty wprowadził zorganizowaną formę działalności kościelnej i ostatecznie doprowadził do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej Irlandii. Pomogły mu w tym działaniu cuda, a także niebywała zdolność do prostego tłumaczenia podstawowych prawd wiary. Jednym z podstawowych symboli świętego Patryka jest słynna trójlistna koniczyna, za pomocą której tłumaczył on poganom i nowo nawróconym dogmat Trójcy Świętej.
Ze świętym Patrykiem wiąże się również legenda związana z wypędzeniem z wyspy wszystkich węży. Święty zrobił to podobno za pomocą drewnianej laski. Ostatniego węża zaś przechytrzył w dyskusji i ostatecznie zamknął w drewnianej skrzyni, którą wyrzucił do morza. W Irlandii rzeczywiście nie spotkamy węży.

I. B.- Kurpiela