W tym roku święta majowe obchodziliśmy w szczególny sposób.  Wszyscy wiemy, że pierwsze trzy dnia maja wiążą się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Co roku obchodziliśmy majówkę bardzo uroczyście, wszyscy razem. Tym razem było zupełnie inaczej, mimo że wspólnie – to jednak osobno.

Uroczystości rozpoczęły się od przypomnienia z jakimi wydarzeniami  łączą się kolejne święta. Uczniowie zapoznali się z historią związaną z Dniem Pracy.

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 r. corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

1 maja jest również rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Kilkadziesiąt lat temu ulice były pełne świętujących Polaków. Zanurzyliśmy się w inne czasy dzięki fotografiom i filmom z czasów PRL-u.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r.

5 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy, chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Po zapoznaniu się z historią święta uczniowie wypowiadali się na temat patriotyzmu. Czym dla nich jest ojczyzna, dlaczego należy szanować symbole narodowe.

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które należało uczcić to Święto Narodowe Trzeciego Maja  obchodzone z okazji uchwalenia w Polsce Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Podczas zdalnych zajęć dyskutowaliśmy na temat sytuacji w kraju podczas uchwalenia Konstytucji. Analizowaliśmy postepowanie patriotów, którzy ryzykowali życiem dla ojczyzny i  jednocześnie zastanawialiśmy się nad postępowaniem zdrajców konfederacji targowickiej.

Zwieńczeniem obchodów były quizy, gry i zabawy związane z omówionymi świętami. Efektem pracy uczniów są wspaniałe patriotyczne pudełka wykonane podczas nauki zdalnej.

Anna Piecha