5 listopada w Wielkiej Brytanii hucznie obchodzony jest Dzień Guya Fawkesa (ang. Bonfire Night, Guy Fawkes Day). Świętowanie tych wydarzeń przypomina sylwestra. W całym kraju możemy podziwiać pokazy sztucznych ogni i odwiedzać festyny. Dzieci palą kukły z wizerunkiem spiskowca. Dlaczego Brytyjczycy celebrują rocznicę próby zamachu na króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta?
Podczas zajęć w ramach innowacji English Culture Corner uzyskaliśmy odpowiedź na to pytanie.
Dzień Guya Fawkesa to wspomnienie nieudanego zamachu na życie ówczesnego króla Anglii i Szkocji. Grupa fanatyków katolickich na czele z Robertem Catesbym i Thomasem Percym chciała wysadzić ładunek pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu. Gdyby doszło do wybuchu, oprócz króla zginęliby również przedstawiciele szlachty, biskupi i posłowie Izby Gmin.Do eksplozji nie doszło, dlatego że Guido (Guy) Fawkes został znaleziony w podziemiach parlamentu razem z 36 beczkami prochu. Celem spiskowców było zamordowanie anglikańskiego króla i przywrócenie na brytyjski tron katolickiego monarchy.
Wspomnieniem wydarzeń sprzed kilkuset jest wiersz, którego do dziś uczą się dzieci w brytyjskich szkołach:
„Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada,
Zdradę i spisek prochowy.
Nie widzę powodu,
Dla którego zdrada prochowa
Miałaby zostać zapomniana.
Guy Fawkes, Guy Fawkes,
Było jego zamiarem
Wysadzić Króla i Parlament.
Trzy dwudziestki beczek prochu pod spodem.
Biedna stara Anglia do obalenia.”
Remember, remember the fifth of November,
Gunpowder, treason and plot!
I know of no reason
Why gunpowder treason
Should ever be forgot!
Guy Fawkes, Guy Fawkes, it was his intent
To blow up the king and the parliament.
Three score barrels of powder below
Poor old England to overthrow.
Noc 5 listopada to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w roku. Ta noc przynosi wiele radości. Można podziwiać fantazyjne fajerwerki, dlatego i my uruchomiliśmy fantazję. Nasze fajerwerki przedstawiliśmy malując patykiem oraz w postaci zimnych ogni, odczytując przy tym słynny wiersz. Zebrane materiały prezentujemy na naszej ściennej gazetce.
I. B.- Kurpiela